Anasayfa / Genel / Ormanlarda Bilinçli Kesim İçin Çalışılıyor(video)

Ormanlarda Bilinçli Kesim İçin Çalışılıyor(video)

VİDEO İZLE :Üretim çalışmaları ve iş güvenliği konulu eğitim tatbikatı Mudurnu ilçesi Taşkesti beldesinde 17 nolu bölmede yapıldı.

Bölge Müdür Yardımcısı Şaban Bıyıklı başkanlığında İşletme Pazarlama Şube Müdürü Nazif Öztürk,Mudurnu orman işletme müdürü Hilmi Akyüz ,ve bölge şefleri, Taşkesti orman İşletme Şefleri,Muhafaza Memurları ile üretim işlerinde çalışan köy ve kooperatiflerin katılımıyla Üretim çalışmalarını ve İş Güvenliği konularını içeren eğitim tatbikatı Mudurnu orman işletmesi Taşkesti Orman İşletme Şefliğindeki 17.nolu bölmede uygulamalı yapıldı.

Mudurnu orman işletme müdürü açılış konuşmasından sonra Orman işlerinde çalışılırken alınacak tedbirler yerinde anlatılarak uygulamalı yapıldı.Taşkesti bölgesindeki 17. nolu bölmede Örnek bir kara çam ağacı belirlendi,damgalandı ve kesim motoru ile nasıl kesilmesi oyum alınması ve ağacın ne tarafa devrileceği konuları anlatılarak uygulamaya geçildi.Ağaç kesimi yapıldı,Kesilen ağacın boylama işlemleri orman muhafaza memurlarınca belirlendi.

Orman işlerinde çalışan Muzaffer Derin ormanda çalışırken kesim motoru ile geçirdiği kazayı anlatarak daha dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

İki aşamalı olarak düzenlenen eğitimin birinci kısmında Taşkesti Orman İşletme Şefliği 17 nolu bakım bölmesinde doğru ağaç kesme teknikleri, 6331 sayılı iş kanununa göre uyulması gereken hususlar, ağaçların nasıl boylanacağı ve değerlendirileceği ile ilgili bilgiler katılımcılara anlatılarak uygulamalı olarak gösterildi. Uygulamada karşılaşılan sorunların katılımcılar tarafından dile getirilip karşılıklı olarak değerlendirilmesinin ardından eğitimin birinci kısmı tamamlandı.

Öğleden sonra Taşkesti Orman Emvali Deposunda devam eden eğitimin ikinci kısmında üretimde görevli tüm şef ve memurlara standardizasyon, ölçüm ve tasnif işlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılarak özellikle tomruk-kâğıtlık ayrımının iyi yapılması gerektiği hususu vurgulandı. 2016 yılında belirlenen programların iş termin planında yer alan takvime uygun olarak gerçekleştirilmesi için tüm tedbirlerin bir an önce alınması ve uygulamaya geçilmesi talimatının ardından kazasız bir yıl geçirilmesi temennisi ve katılımcıların bir birlerine iyi niyet dileklerinin ardından eğitim sona erdi.

Bolu orman Bölge Müdür Yardımcısı Şaban Bıyıklı açıklamasında “Ormancılık çalışmalarında insanımızın can ve mal emniyetini alabilmek için ormanda çalışan işcileri bilgilendirmek bu kişilerin kılına zarar gelmeden iş sezonuna hazırlayabilmek .Biz bunları halk eğitim ve Milli eğitim bakanlığı ve orman bakanlığı arasındaki protokol gereği halk eğitimlerimizde uzun somutlu tüm kesimcileri eğitime hazırlıyoruz fakat ordaki çalışmaların sonucunda iş başlamadan önce tek sıkıntı sadece bir hatırlatma mahiyetinde olabilecek riskleri yerinde yani ağaç kestikleri yerde oluşabilecek riskleri yerinde göstermek hatırlatmak ve burdaki çalışmalarda daha verimli çalışabilmelerini sağlayabilmek hem kullandıkları ekipmanları tanısınlar bunları daha verimli kullansınlar hemde ülke kaynağını daha iyi değerlendirsinler böyle bir çalışma tertipledik.Bolu orman işletme müdürlüğü olarak 12 orman işletmemizde çalışmalar devam ediyor daha daha faydalı olacağını ümit ediyoruz yapmış olduğumuz eğitim çalışmalarındaki insanların olumlu sonuçları zaman zaman geri dönüşleri oluyor faydalı olur diye ümit ediyoruz “dedi.

Orman işcisi Mehmet Özdemir”50 sene kesim yapmaktayız,seminerler faydalı olmakta bilmediklerimizi öğreniyoruz ,bildiklerimizide hatırlatıyorlar çok başarılı olmakta”dedi.

Hakkında İlhami Çetin

Mudurnu haberleri

Birde şuna bakın

Taşkesti Belediye Başkanlığına Son Dakika

Taşkesti Belediye Başkanlığına Son Dakika aday adayı olan İbrahim Özer “hizmette sınır tanımam “dedi. Taşkestinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4