Anasayfa / Eğitim / Mudurnu Zafer Türk Ortaokulu Kendi Teleskoplarını Yaptı.

Mudurnu Zafer Türk Ortaokulu Kendi Teleskoplarını Yaptı.

Zafer Türk Ortaokulu Kendi Teleskoplarını Yaptı.

İLHAMİ ÇETİN-Mudurnu ilçesi Samat köyünde Zafer Türk Ortaokulu öğrencileri ve fen bilimleri öğretmeni Mehmet Çeltek kendi teleskoplarını yaptılar.

Yaklaşık 55 öğrenciyle 3 gün süren bir çalışma yaptıklarını anlatan Çeltek, “Teleskop aynasını yapmak için 6inç (15,24 cm) çapındaki cam üzerinde yaklaşık 21 saat aşındırma işlemi yaptık. Çalışma sonunda Ronchi testi yaparak ayna camının tüm yüzeyinin cilalanıp cilalanmadığına baktık. Testleri yapılan camı alüminyumla kaplamak için İstanbul’da bulunan bir firmaya gönderdik. Teleskop yaklaşık 1800 liraya mal oldu.

Astrofotoğrafçı Uğur İkizler ve eşi Nermin ikizler nezaretinde tamamı öğrenciler tarafından yapılan teleskopla ilk gözlem Zafer Türk Ortaokulu bahçesinde yapıldı. Gece gözlemi öğrencilerimiz ile velilerimizin katılımı ile gerçekleşti. Yapılan teleskop Newtonian Türü denilen teleskop türüdür. Newtonian türü teleskoplar ışığı toplayan ve ikinci bir düz aynaya odaklayan bir çukur aynaya sahiptirler. İkinci ayna ise görüntüyü ana tüpün dışına açılan bir penceredeki göz merceğine yansıtır. Ay, gezegen ve derin uzay cisimlerini gözlemek içinde idealdir” dedi.

Labaratuar ortamında yapılan Teleskop ilayda ve Emirhan Ceyhan kardeşlerin  yapım aşamalarında  gözlemlerini anlatarak teleskop nedir bilmiyoruk öğremenimiz sayesinde  aşama aşama yaparak sınıf arkadaşlarımızla birlikte calışarak hazır hale getirdik gökyüzüne bakıyoruz ay görünüyor “dedi.

Öğrencilerden Zeynep Şahin “üç gün boyunca hazırladığımız malsemelerle teleskopumuzu okul bahçesine çıkarttık,Arkadaşlarımızla sırayla gözlem yaptık her şey görünüyor”dedi.

Öğretmen Mehmet Çeltek”öğrencilerimle yaptığımız teleskop okul bahçesine çıkarttık teleskopla gündüz gözlem yapmakta mümkün,gecede uzay cisimlerini görebilirsiniz .çocuklar her şeyi kendileri yaptılar çok mutlular yapım aşamasında her birinin dokunuşları vardır .el yapımı bir teleskop olduğu için yapım aşamalarını gördüler teleskop nasıl yapılır amacı nedir nasıl gözlem yapılır bunları denediler.Türkiye uzay bilimleri de yeni dönemde ilgi göstermeye başladı çocuklarda bir farkındalık yaratarak astronomiye ilgi duymalarını sağlamaya başladık,Bu çocukların hiç biri teleskopu bilmiyordu görmemişlerdi ama şimdi bir teleskopu yaptılar”dedi.

 

Hakkında İlhami Çetin

Mudurnu haberleri

Birde şuna bakın

Mudurnu Jandarma Trafik Uygulamada Sürücüleri Uyardı

Jandarma hem bilgilendirdi hemde bayram çikolata ikram etti. Mudurnu ilce Jandarma trafik ekipleri Taşkesti Mudurnu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4