Anasayfa / Son Dakika / Mudurnu Esnaf Duasında Bayanlar Dikkat Çekti

Mudurnu Esnaf Duasında Bayanlar Dikkat Çekti

Mudurnu ilçesinde yıllardır yapılan esnaf duası son günlerde bayanlarında katılması dikkatlerden kaçmazken,acaba 700 yıl önce kadınlar bu duaya katılırmıydı ?

Gerçekte yedi asırlık zaman içindeki Mudurnu çarşılarında çekiç örs özengi sesleri ,terzilerin o dikiş makinalarının çıkardığı sesler,kunduracıların ayakkabı kalıplarındaki çıkan sesleri düşünürsek bu zamanda hiç birisi yok denecek kadar azaldığını görebiliriz.
Esnaf duasına gelirsek,yedi asır o esnaf kaynaşması el emeği ahi kültürü olan bu dua cuma günü namaz öncesi verilen sela sonrası esnafların bir araya gelerek birlik hayırlı iş ve kazanç için yapılan bir dua ve gelenektir.O yıllarda kadınlar duya katılırmıydı katılmazmıydı hiç bir fotoğrafta görülmedi,ancak bu zamanda Mudurnuda o dönemin esnaflığıda esnafıda kalmadı ki çırak yetiştirilmediği gibi teknoloji esnafları bitirdi,dua hala devam ediyor duaya şimdi bayanlar iştirak etmeye başladı .
Esnaf duası el emeği ile alın teri ile iş yapan zanaatkar kişilerin Allah katında yüce mevlaya haykırışı,hayırlı iş dilemesi,sağlık sıhhat hayırlı kazanç dilemek için yapılan bir duadır.Şunuda belirteyim,ancak bu dua asırlardır orta çarşıda ve demirciler çarşısında yapılmakta,iken şimdi yan sanayileri çıkardılar,mesela pazar yerinde bazı iş yerleri önünde ve sanayi sitesinde doğrumudur yanlışmıdır ben bilemem ama doğrusu madem bu dua kaynaştırma birlik olma duası ise her cuma ilçe merkezindeki orta çarşıya gelinerek dua yapılmalı,demirciler çarşısında demirci esnafı kalmadı,dua yapılıyor olsada bazı vatandaşlar orasını tercih ederek orada dua ediyor.
Ahi kültüründe bu dualar yine eskiye dönelim;demirciler çok olduğu zamandan bahsediyorum,duayı ayakta çalıştıkları için oturarak yaparlar.
Orta çarşıdaki esnaflar(terzi,kunduracı,)gibi onlarda oturarak çalıştıkları için ayakta dua ederler.İşin özü bu. Şimdi ne o esnaf kaldı ne kunduracı ne demirci ne terzi teknolojiye yenik düşen esnaf ömürlerini doldurdu şimdi dua yapılıyor olsada görselliği  nostaljiliği ile de yeni nesillere aktarılacak tarihi bir anı olarak gelen giden yerli ve yabancıların dikkatinide çeksede bir zamanlar işte böyleymişti gibi sözleri duyar gibi oluyoruz,

Hakkında İlhami Çetin

Mudurnu haberleri

Birde şuna bakın

Mudurnu Jandarma Trafik Kış Lastiği Uygulaması

Mudurnu Jandarma kış lastiği uygulaması Mudurnu ilçe jandarma trafik görevlileri ilçe giriş çıkış ana alternatif ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4