Anasayfa / Son Dakika / İzmir’de Bolu Rüzgarı Esti

İzmir’de Bolu Rüzgarı Esti

İzmir Bolulular Derneği ise Fuarın ilgi odağı oldu. Fuar alanında Bolumuzun Babası Merhum Hayırsever İzzet Baysal’ın ölüm yıldönümü nedeniyle anma gerçekleştirdiler. Dernek üyeleri, henüz 1.yılını dolduran İzmir Bolulular Derneği Kadın Kollarının yoğun çalışmaları sonucu Bolu Kültürünün ilmik ilmik, nakış nakış işlendiği el emeği göz nuru ürünleri ise festivalde büyük ilgi gördü. Bolu standındaki yöresel kıyafetler, iğne oyaları, el emeği işlemeler büyük beğeni topladı. Gastronomide ünü Türkiye sınırlarını aşan aşçılar diyarı Bolu aşçılarının hazırladığı Bolu’ya has Kızılcık Tarhana Çorbasının dağıtımı sırasında da adeta izdiham yaşandı. Kızılcık ve tarhanayı algılamakta güçlük çeken İzmirliler bu şifa kaynağı çorbanın tadına doyamadılar. Standa yer alan yöresel ürünlerimizden Kızılcık Tarhanası, Keş, Erişte, Mudurnu Saray Helvası, Mengen Kaba Bisküvisi, bazlamalar ise adeta kapışıldı.Festival ve fuar alanı açık olduğu 4 gün boyunca İzmir ve Ege Bölgesinden binlerce kişiyi ağırladı ve binlerce kişi İzmir Bolulular Derneği standını ziyaret etmiş oldu. Çok yüksek maliyetli olan ilimizin tanıtımı gönüllülük esası ile maliyet olmaksızın başarı ile gerçekleştirilmiş oldu.

İzmir Bolulular Derneği Başkanı Av.Dost Benli: İzmir’deki Boluluları bir araya getiren derneğimiz, yüksek katılımla ve dayanışma duygusu içerisinde Bolu Kültürünü tanıtma fırsatını yakaladığımız bu festivalde, Bolulu Kadınlarımız el emeği, göz nuru ürünlerini sergilediler. İzmir Bolulular Derneği Kadın Kolları gerçekten müthiş başarılı bir iş çıkarttı ve festivalin en beğenilen stantlarından biri olmamızı sağladılar. Dünya Emekçi Kadınlar gününde Çağdaş, Aydın, Atatürkçü kadınlarımız hem İzmir’e hem Bolu’ya yakışan şekilde Bolumuzu temsil ettiler.

Bolumuzun Babası İzzet Baysalı ölüm yıldönümünde anarak başladığımız etkinliğimizde İzmirdeki Bolulular çok yoğun ilgi gösterdi. Özellikle İzmir’de görev yapan aşçılarımız aşçı kıyafetleri ile toplu olarak standımızı ziyaret ettiklerinde gerek fuar alanındaki katılımcıların gerek yerel ve ulusal basının ilgi odağı oldular. Fuar düzenleyicileri de standımızın çeşitliliği, yüksek katılımcı ve ziyaretçi sayısı nedeni ile bundan sonraki fuar etkinliklerinde de derneğimizin mutlaka yer almasını talep ettiklerini dile getirmeleri de bizleri ziyadesi ile mutlu etti. Yöresel kıyafetlerle Gölcük Fotoğrafı önünde fotoğraf çektirmek isteyenlerden, keşin nasıl yendiğini soran, yemek tarifi almak isteyen İzmirlilere kadar standımız keyifli bir festival merkezi halinde göz doldurdu. Bolu’dan destek veren Mudurnu Belediyesi ve Mengen Belediyesi ne teşekkür etmek istiyorum. Onların destekleri ve yanımızda yer almaları bize onur ve güç verdi. İzmir’deki Bolulular ve derneğimiz adına hem Mudurnu Belediye Başkanımıza hem de Mengen Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.

Hakkında İlhami Çetin

Mudurnu haberleri

Birde şuna bakın

Taşkesti Belediye Başkanlığına Son Dakika

Taşkesti Belediye Başkanlığına Son Dakika aday adayı olan İbrahim Özer “hizmette sınır tanımam “dedi. Taşkestinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4